Europejski Zielony Ład zakłada neutralność klimatyczną Europy do 2050 roku. To ogromne wyzwanie zwłaszcza dla sektora budowlanego, który odpowiada za 38% światowej emisji CO₂. W związku z tym CO₂ staje się nową walutą, a optymalny ślad węglowy - warunkiem spełnienia wymagań zawartych w przetargach i gwarancji wartości inwestycji.
Rozwiązania oferowane w ramach programu Schüco Carbon Control obejmują każdy etap inwestycji budowlanej. Oznacza to, że architekci otrzymują dopasowane do potrzeb narzędzia, które pomogą im zminimalizować emisje wbudowane w przegrody zewnętrzne już od wstępnego projektu aż po cały cykl życia budynku. Dzięki temu można zmaksymalizować rentowność inwestycji w oczach wykonawców i inwestorów. W ten sposób dobrze przygotowany projekt przekształca się w neutralną dla klimatu rzeczywistość.
Indywidualna dla budynku redukcja CO₂ na wszystkich etapach inwestycji budowlanej: Schüco Carbon Control
Od wstępnego projektu aż po kompletną, zdekarbonizowaną powłokę budynku dzięki Design to Decarb
Bilans CO₂ budynku jest wyznaczany już na etapie planowania i projektowania. Coraz większym wyzwaniem dla biur projektowych i architektonicznych jest spełnianie złożonych wymogów prawnych oraz rosnących oczekiwań inwestorów.
Design to Decarb, nasza kompleksowa oferta produktów i usług redukujących emisję CO₂, pozwala osiągnąć optymalny bilans emisji CO₂ budynku już na etapie projektowania – zarówno w przypadku budynków nowych, jak i modernizowanych.
FAQ
Co to jest EPD?
Co to jest EPD?
Skrót EPD to w rozwinięciu „Environmental Product Declaration”, czyli Deklaracja Środowiskowa Produktu. Dokument ten opisuje w formie danych istotne dla środowiska właściwości konkretnego materiału, który ma być użyty w procesie budowlanym. W idealnym przypadku uwzględnia on jego cały cykl życia. Dzięki danym opartym na wartości GWP materiału i konstrukcji, można przeprowadzić ocenę ekologiczną budynku i uzyskać certyfikat budynku.
Co to jest GWP?
Co to jest GWP?
GWP to skrót od „Global Warming Potential”, który oznacza wpływ budynku na globalne ocieplenie klimatu w całym okresie użytkowania. Podstawą do określenia wartości GWP są dwa rodzaje emisji CO₂: emisje wbudowane w zastosowanych materiałach oraz emisje operacyjne, które powstają w wyniku eksploatacji budynku, np. wynikające ze zużycia energii. Wartość GWP jest podawana jako CO₂e, czyli ekwiwalent CO₂.
Dlaczego kontrola CO₂ jest tak ważna?
Dlaczego kontrola CO₂ jest tak ważna?
Europejski Zielony Ład ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Unijny wymóg redukcji CO₂ obowiązuje od 2027 roku dla nowych budynków o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m², a od 2030 – dla wszystkich nowych budynków.
Czym jest Carbon Control?
Czym jest Carbon Control?
Schüco Carbon Control pozwala na zarządzanie dekarbonizacją powłoki budynku. Modułowa zasada umożliwia redukcję emisji CO₂ dla danego obiektu na wszystkich etapach jego powstawania, od projektowania poprzez budowę, aż po eksploatację i recykling.