Oprócz odpowiedniej konstrukcji elewacji spory wpływ na ślad węglowy budynku wywierają materiały zoptymalizowane pod kątem emisji CO2.
Systemy hybrydowe, które łączą np. drewno i aluminium, takie jak konstrukcje nakładkowe, mogą również zmniejszyć ślad węglowy. Jednak wybierając materiał o jak najmniejszych wbudowanych emisjach, należy sprawdzić, czy jest on odpowiedni do indywidualnych wymagań budynku i czy będzie spełniał swoją funkcję.
Przegląd materiałów efektywnych pod względem redukcji emisji CO₂
Aluminium o niskiej i ultraniskiej zawartości CO₂
Aluminium jest idealnym materiałem, jeśli chodzi o zmniejszanie wbudowanych emisji. Zrównoważony materiał i recyklat mogą być przetwarzane wtórnie w nieskończoność, a także charakteryzują się niską emisją CO₂ , szczególnie w przypadku wielokrotnego użycia.
Zwłaszcza specjalne gatunki aluminium mogą zmniejszyć ślad węglowy budynku już na etapie budowy. Materiał Schüco o niskiej i bardzo niskiej zawartości węgla zawiera znacznie mniej CO₂ w porównaniu do tradycyjnych rodzajów aluminium, między innymi dzięki wykorzystaniu surowca pochodzącego z recyklingu oraz zielonej energii elektrycznej na etapie produkcji.
Wbudowane emisje dwutlenku węgla to zawarte w materiale CO₂ powstające na etapie produkcji elementów. W deklaracji EPD dla profili wykonanych z Schüco aluminium o niskiej zawartości CO₂ wykazano wartość niższą niż 4,47 kg CO₂e/kg, a wartość dla profili Schüco o ultraniskiej zawartości CO₂ wynosi nawet poniżej 2,27 kg CO₂e/kg.
Systemy z certyfikatem Cradle to Cradle
Systemy z certyfikatem Cradle to Cradle w decydujący sposób przyczyniają się do recyklingu aluminium. Materiały są oddzielane, a surowce nadające się do wtórnego przetworzenia - rozdrabniane i przetapiane przed ponownym użyciem. Oznacza to, że okna i drzwi po zakończeniu okresu ich użytkowania mogą być zwrócone do A/U/F (Aluminium und Umwelt im Fenster- und Fassadenbau), co ogranicza zapotrzebowanie na ponowną produkcję aluminium do zastosowań budowlanych.
Mając w ofercie 76 certyfikowanych systemów, Schüco jest jednym z pionierów programu Cradle to Cradle w sektorze budowlanym. Schüco angażuje się ponadto w zrównoważony rozwój branży aluminiowej i tworzy wiążące standardy zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu Schüco jako jedna z pierwszych firm w branży budowlanej otrzymało certyfikat zgodności z uznanym na całym świecie standardem łańcucha dostaw (Chain of Custody Standard) przyznawany przez Aluminium Stewardship Initiative (ASI).