Recykling jest niezbędnym elementem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Niesie za sobą ogromny potencjał redukcji emisji CO₂ - nawet do 23% do roku 2030 i aż 60% do roku 2050. Oznacza to, że zarówno w przypadku nowych, jak i remontowanych budynków, należy zawsze brać pod uwagę możliwość recyklingu wszystkich materiałów użytych w ich powłoce.
Jednakże elewację można uznać za zrównoważoną tylko wtedy, jeśli będzie miała długą żywotność. Można to osiągnąć poprzez regularną konserwację i zapewnienie opcji modernizacji jej poszczególnych komponentów. Jej elementy można poddać recyklingowi tylko w przypadku konieczności rozbiórki.
Aluminium zapewnia w tym zakresie ogromny potencjał. To wszechstronny materiał, który może sprostać bardzo szerokiej gamie architektonicznych wymagań związanych ze statyką, wytrzymałością i możliwościami projektowymi.
Co więcej, aluminium może być wielokrotnie poddawane recyklingowi przy relatywnie niskich emisjach CO₂ - to właściwość, która czyni je zrównoważonym, długowiecznym materiałem przydatnym do wtórnego przetwarzania.
Systemy z certyfikatem "Cradle to Cradle" w decydujący sposób przyczyniają się do ponownego wykorzystania aluminium. Materiały są rozdzielane, a surowiec nadający się do recyklingu jest rozdrabniany i topiony przed ponownym użyciem. Oznacza to, że okna i drzwi po zakończeniu użytkowania mogą być zwrócone do pętli A/U/F (Aluminium and the Environment in Window and Façade Construction), co zmniejsza potrzebę ponownej produkcji aluminium do zastosowań w konstrukcjach elewacyjnych.
Schüco jako jeden z liderów programu Cradle to Cradle w sektorze budowlanym
ma w swojej ofercie 76 certyfikowanych systemów. Angażuje się również w zrównoważony rozwój przemysłu aluminiowego i tworzy wiążące standardy zrównoważonego rozwoju. W nagrodę za te działania Schüco jako jedna z pierwszych firm w branży budowlanej otrzymała certyfikat zgodnie z uznanym na całym świecie standardem łańcucha dostaw przyznawany przez organizację Aluminium Stewardship Initiative (ASI).