Schüco Arama

Sık sorulan sorular

Genel olarak sürdürülebilirlik

1. Sürdürülebilirlik nasıl tanımlanmıştır, daha fazla bilgi nereden edinilebilir?

1. Sürdürülebilirlik nasıl tanımlanmıştır, daha fazla bilgi nereden edinilebilir?

Ulaştırma, imar ve şehir federal bakanlığının web sitesinde sürdürülebilir yapı inşası konusuna iyi bir giriş sunulmaktadır:

Burada sürdürülebilirliğin üç direği olan ekoloji, ekonomi ve sosyal/kültürel bakış açısı, binalar ile etkileşim içerisinde ayrıntılı ve anlaşılır şekilde anlatılmaktadır.

2. Binalar için farklı sertifikalandırma sistemleri mevcut mudur?

2. Binalar için farklı sertifikalandırma sistemleri mevcut mudur?

Dünya çapında çok sayıda sertifikalandırma sistemleri mevcuttur. Birçoğu bölgesel olarak kullanıma sunulmuştur ve çeşitli girişimlerden geliştirilmiştir. LEED, BREEAM ve DGNB uluslararası kullanımdadır ve pazar lideridir. Ulusal Fransız pazarında lider HQE'dir.

Bu üç büyük sistem farklı esas noktalara sahiptir. Şu an için bir yakınlaşma beklentisi yoktur. Mimarlar, planlamacılar ve üreticiler yapı planlamasında ve uygulamasında ilgili talepleri dikkate almakla yükümlüdür. Son olarak inşaat sahibi, binası için uygun olan sertifikalandırma sistemini seçer.

3. Sertifikalı binalarda cephe ve pencereler için hangi talepler dikkate alınmalıdır?

3. Sertifikalı binalarda cephe ve pencereler için hangi talepler dikkate alınmalıdır?

Tüm sistemlerde yüksek enerji verimliliği olumlu etki sağlıyor. Ayrıca sistemler, taleplerini kriterler ile belirlemiştir. Ardından bina belgeleyicileri ve planlamacılar binaya özgü talepleri performans tanımlarına uygular. Bu süreç bina konseptine ve ulaşılması gereken kalite seviyesine bağlı olduğu için detaylı veriler mümkün değildir. Deneyimler, Schüco Sistemlerinin sertifikalandırma binalarında kullanım için son derece uygun olduğunu göstermektedir.

4. Özel dokümantasyonlar gerekli midir?

4. Özel dokümantasyonlar gerekli midir?

Gün geçtikçe ürünlerin çevre etkilerine yönelik ilave evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Schüco bunun için Alüminyum Sistemlerine yönelik SchüCal için uygun EPD'leri (Environmental Product Declarations) ve PVC-U için sektöre özgü örnek EPD'leri kullanıma sunar. LEED'e özel olarak bölgesellik ve geri dönüşüm payına yönelik bilgiler sorgulanmaktadır.

5. Alüminyum, PVC-U ve ahşap gibi pencere malzemeleri sürdürülebilirlik açısından nasıl değerlendirilmelidir?

5. Alüminyum, PVC-U ve ahşap gibi pencere malzemeleri sürdürülebilirlik açısından nasıl değerlendirilmelidir?

Bir cephenin kullanım aşamasının sonunda söküm ve geri dönüşüm çok önemlidir. Ahşap, prensip olarak yenilenebilir, ahşap pencere çerçeveleri söküm işleminden sonra yakılır veya depolanır. Eski PVC pencereler uzun süredir Rewindo kuruluşu tarafından yeniden değerlendiriliiyor ve tekrar pencere profili olarak kullanııyor. Alüminyum pencereler ve cepheler için 2011 yılında Almanya'daki sertifikalı geri dönüşüm firmaları tarafından A/U/F çatısı altında güçlü bir geri dönüşüm örgütü kuruldu. Böylece kullanılmış alüminyumdan tekrar yüksek kalitede profiller üretilir, hem de defalarca ve yüksek enerji verimliliği ile. Geri dönüşümlü alüminyum, dayanıklılığını ve özelliklerini kaybetmeden defalarca geri dönüşüm yoluyla yeniden kullanılabilir, gelecek nesiller için bir malzeme, kalite ve enerji deposu oluşturur. Bu üç ham madde pencereler için ekolojik olarak tutar bakımından neredeyse eş değerdir. PVC-U Pencere Sistemleri ekonomik, Alüminyum Sistemler işlevsel ve tasarımsal avantajlar sunar.

Cradle to Cradle® (C2C)

6. Cradle to cradle (C2C) nedir?

6. Cradle to cradle (C2C) nedir?

Cradle to Cradle, malzemelerin kapalı ve potansiyel olarak sonsuz döngülerde dolaşımını tanımlar. Esasen bu, materyallerin artık atığa dönüşmemesi, ancak kullanıldıktan sonra biyolojik veya teknik döngüler için besin görevi gören tüm bileşenlerle ilgilidir. Bu, tüm malzemelerin toksikolojik olarak zararsız olmasını ve bileşenlerin ayrılabilirliğini öngören ürün tasarımını gerektirir. Diğer bir deyişle, Cradle to Cradle, inşaat sektöründe döngüsel ekonominin uygulanmasının bilimsel temelidir.

7. Why C2C Certification?

7. Why C2C Certification?

The Cradle to Cradle Products Innovation Institute (C2CPII) in San Francisco has created a holistic evaluation system for developing, assessing and certifying products that meet the C2C requirements. As the demand for building certifications (LEED, BREEAM, DGNB) has steadily grown in recent years, so too has the requirement for sustainable materials and products. C2C is a product certification, i.e. independent confirmation of the quality of a product. Among other things, the certificate is valid as proof of compliance with harmful emissions during installation, usage and dismantling, and can be used as proof in specifications for tender which require sustainability. C2C-certified products can already be credited under LEED, BREEAM and DGNB.

For the EU, transforming the European economy into a circular economy is a key strategy for the future. It has been promoted since 2015 with the Circular Economy Package. Certified recyclable products will therefore become significantly more important in the future, for example in public tenders.

8. C2C sertifikalı bir ürünü ayıran nedir?

8. C2C sertifikalı bir ürünü ayıran nedir?

Cradle to Cradle sertifikalı ürünler toksikoloji analizine tabi tutulur ve yüksek kalitede geri dönüştürülebilir. Sertifikasyon seviyesine (Temel, Bronz, Gümüş, Altın veya Platin) bağlı olarak, bileşen malzemenin ağırlığının% 75,% 95 veya% 100'ü incelenip optimize edilir ve kullanım ömrü sonunda geri dönüşüm süreçleri sağlanır. . Aynı zamanda Schüco, tedarikçilerinden C2CPII tarafından uygulanan sınır değerlere ve madde yasaklarına tüm bileşenlerde uyulduğuna dair kanıt sağlamalıdır. Buradaki analiz kimyasal madde seviyesine (100 ppm) kadar iniyor. C2C standardı ayrıca ürünlerin üretiminde yenilenebilir enerji kullanımını, su idaresini ve yüksek sosyal standartları gerektirir. C2C ürünleri bu nedenle insanlar ve çevre için bariz bir şekilde daha iyidir ve döngüsel ekonomiye giden yolda bir adım daha ileri gider.

9. How does a certification work?

9. How does a certification work?

The certificate is awarded by the independent Cradle to Cradle Product Innovation Institute (C2CPII) in San Francisco. To this end, Schüco must prove that all the requirements of the certification standard have been adhered to, and comprehensively document this and provide the corresponding certificates and measurements as proof. All documents are submitted to the certification body for a conformity check. Only if all the requirements are met is the certificate awarded. In addition, re-certification is required every two years.

As the test of the constituent materials reaches far into the supply chain and closely examines the material composition down to 100 ppm (0.01%), the suppliers and subcontractors need to be involved.

Suppliers can safeguard their business secrets (e.g. production processes) by protecting confidential information with a non-disclosure agreement (NDA). If materials which do not comply with the strict requirements of the C2C standard are found, they must be substituted. This product optimisation process is an important part of C2C certification.

For the auditing, optimisation and the whole certification process, Schüco works with EPEA Internationale Umweltforschung based in Hamburg, and Drees & Sommer SE.

10. Genel geri dönüşüm ile C2C geri dönüşümü arasındaki fark nedir?

10. Genel geri dönüşüm ile C2C geri dönüşümü arasındaki fark nedir?

Bugün gerçekleştirilen geri dönüşüm genellikle "alt dönüşüm" dür. Bu, geri dönüşüm sürecinde malzemelerin teknik kalitesini kaybettiği anlamına gelir. Örneğin, pencere camı şu anda yüksek kaliteli pencere camına dönüştürülmemektedir. Sonunda çöp sahası olarak son bulana kadar genellikle cam kap veya başka bir kalitesiz ürün haline getirilir. Madeni atıklar yeniden duvar ve temellerde kullanılmak yerine yol temeline dönüştürülüyor. Aksine, Cradle to Cradle prensibine göre geri dönüşümün amacı, tüm malzemelerin tutarlı bir kalitede dolaşabilmesidir. Bu, üretim ve bitirme işlemlerinde yaratılan değeri kalıcı olarak korur.

C2C girişimine ek olarak Schüco, bu nedenle uzun vadede pencere ve cephe yapımında malzeme döngüsünü iyileştirmek için A / U / F geri dönüşüm girişiminde aktif olarak yer almaktadır.

11. How is it different to other labels?

11. How is it different to other labels?

In contrast to business-related certificates such as ISO 14001 (environmental management) or building certificates such as DGNB (German Sustainable Building Council), Cradle to Cradle certification relates to a specific product. According to ISO 14024, C2C certification is a Type I environmental declaration, comparable to the Blaue Engel (“Blue Angel”) or natureplus. This means that set criteria are examined and verified by external experts and the results are communicated via the label as qualitative and verifiable information, in this case as a Basic, Bronze, Silver or Platinum certification level. In contrast to an EPD (Environmental Product Declaration), which is a Type III environmental declaration that can be issued for any product, C2C certification is only awarded to products which adhere to the high C2C standards for material health and recyclability as well as energy, water and social requirements.

12. Hangi Schüco ürün ve sistemleri halihazırda C2C sertifikalıdır?

12. Hangi Schüco ürün ve sistemleri halihazırda C2C sertifikalıdır?

C2C Bronz ile ürünler:

SchüCal tasarım yazılımı kullanılarak pencere, kapı ve cephe sistemlerinin C2C Bronze standardına uygun olarak tasarlanmasını sağlayan modüler bir sistem oluşturduk. Böylece sertifikalı ürünler, bir bina projesine özgü ürün oluşturmak için birleştirilebilir ve bu ürün daha sonra C2C doğrulaması alır. Kullanılan sistemler, C2C Bronze standardına ulaşan Schüco AWS, Schüco ADS SimplySmart ve Schüco FWS sistemleridir.

Modüler sistem 2017 yılı sonunda Silver seviyesine optimize edilecektir.

C2C Silver ile ürünler:

Üç ürün halihazırda yüksek C2C Silver standardına göre onaylanmıştır: Schüco FWS 50.SI, Schüco AWS 75.SI + ve Schüco AWS 65 NL.

Tüm sertifikalar Docu Center'da bulunabilir.

13. What support is available when using SchüCal?

13. What support is available when using SchüCal?

The SchüCal design, calculation and ordering software already allows you to easily check whether Schüco products are C2C verified. With just a few clicks, you can find out whether the configured unit is C2C compliant. The verification is always based on the existing certificates for individual products and modular systems.

14. Will more Schüco products be certified in the future?

14. Will more Schüco products be certified in the future?

Yes. Schüco has developed a C2C roadmap to structure the continuous improvement process (see chart). The C2C modular system at Silver level should be available at the start of 2018. All Schüco aluminium systems are to be C2C certified in the future. The C2C criteria are also being gradually integrated in the development of new products and additional product categories. Schüco employees are being given intensive training on the topic.


15. What can I do if my planned system is not yet C2C Certified?

15. What can I do if my planned system is not yet C2C Certified?

If a C2C certification is required on a project and the planning does not permit a solution with C2C-compliant products, there is an option for individual certification. This costs money and takes time. There is less expenditure for special constructions made of aluminium profiles, as the standard aluminium systems from Schüco are already certified. Please contact us for more details.

İletişim

My question was not answered.

If you have more questions about C2C and certified Schüco products, please fill in our contact form.