Schüco Arama
...

Level threshold to the outside

Eşiksiz bina öngörü gösterir. Evinizdeki tüm engelsiz üniteler, yaşam alanının büyük ölçüde herhangi bir yardım olmadan bağımsız olarak kullanılmasına izin verir. Schüco bunun için doğru çözümleri sunar. Düz ve sıfır seviye eşik çözümlerine ek olarak, bu aynı zamanda yenilikçi geliştirmeler içeren Schüco AWS pencere sistemi platformunu da içerir. Kullanımı çok kolay olan geniş açılma genişliklerine sahip pencere kapıları için.

Bugün için. Yarın için. Parlak bir geleceği olan binalar için.

Schüco pencereleri, sadece bariyersiz yapıların birçok avantajını kolayca gerçekleştirmeyi değil, aynı zamanda erişilebilir binalar ile ilgili DIN standardını zorluk çekmeden yerine getirmeyi mümkün kılar. DIN 18040-2 standardı (Erişilebilir binaların inşası), evle ilgili kullanım için tasarlanmış apartman daireleri, daireli binalar ve bunların açık alanlarının engelsiz planlaması, uygulaması ve ekipmanı için geçerlidir. Diğer bir deyişle, insanların kendilerini rahat hissetmesi gereken yaşam alanları.

Schüco'nun eşiksiz teras kapılarının açılması ve kapatılması kolaydır ve geçilmesi güvenlidir. İçerisi vedışarısı arasında engelsiz bir geçiş oluşturmak, kapının önünde hareket etmek için yeterli alana sahip olmayı ve kademesiz erişimi içerir. Sınırsız tekerlekli sandalye kullanımını sağlamak için en az 900 mm'lik net bir açıklık boyutu (net genişlik) gereklidir; bu gerekli değilse, boyut 800 mm'dir. Ayrıca, DIN 18040-2'ye göre boşluk yüksekliği (net yükseklik) en az 2050 mm olmalıdır. Engelsiz pencere kapıları, 1300 mm genişlik ve maksimum 2500 mm yükseklik ile bu parametreleri kolaylıkla yerine getirir. Alüminyum veya PVC-U'dan yapılan Schüco pencere kapıları ayrıca, takılma tehlikesi olmaksızın sıfır seviye eşiğine sahiptir ve teras veya balkonunuza sorunsuz bir geçiş sağlar.

barrierefreie_terrassentuer

Sıfır seviye eşik

Innovative ease of access

Schüco AWS engelsiz pencere yapısı, içeriden dışarıya sorunsuz bir geçiş sağlar. Pencere sistemi farklı açılma tiplerine sahiptir, kullanımı kolaydır ve sıfır seviye eşiğine sahiptir, bu sayede konfor ve tasarım açısından tüm gereksinimleri karşılar.

20 mm threshold

An effortless, flat solution

Integrating a particularly flat threshold into the Schüco window systems provides greater ease of use in comparison to conventional thresholds. The low construction height of 20 mm fulfils the requirements of barrier-free building. Additional benefits include the concealed fixing system and the kick plate.

Barrier-free aluminium patio doors

Schüco AWS 90.SI+

The Schüco window systems with a basic depth of 90 mm combine the benefits of aluminium with maximum thermal insulation for design-oriented, sustainable architecture.

 • Unique thermal insulation: Uf value = 0.71 W/(m2K)
 • Burglar resistance to RC 2
 • Minimal face width of 99 mm

Schüco AWS 75.SI+

Schüco AWS 75.SI is a highly thermally insulated aluminium window with a comprehensive range of solutions. It is part of the Schüco AWS modular system for the basic depth of 75 mm and impresses in terms of function, energy efficiency and design.

 • Unique thermal insulation: Uf value = 0.92 W/(m2K)
 • Burglar resistance to RC 2
 • Minimal face width of 91 mm

Barrier-free PVC-U patio doors

Schüco LivIng Alu Inside – The perfect solution for saving energy

The use of unique aluminium profile rolling technology makes Schüco LivIng Alu Inside a steel-free profile system with outstanding thermal insulation. One decisive advantage of the maximum insulation PVC-U system is the material on the inside of the profile system – a high-quality aluminium alloy. The polished surface reflects a large percentage of the thermal radiation.

 • Window system to passive house level for Uf values as low as 0.79 W/(m²K)
 • Centre gasket system with three continuous sealing levels for the best possible protection against wind, rain and the cold
 • Increased basic depth for added security and burglar resistance

Schüco LivIng – energy-saving patio doors developed for your requirements

Schüco LivIng sets new standards in terms of comfort, security, energy efficiency and design. With a basic depth of 82 mm and thermal insulation values to passive house level, it has all the features that are necessary for pioneering energy-saving window doors. New sealing technology offers effective protection against draughts, moisture and noise – throughout the lifetime of the window. “Made in Germany” quality and burglar resistance to resistance class RC 2.

 • 7-chamber window system with outstanding thermal insulation properties for Uf values as low as 0.96 W/(m²K)
 • Available with 2 or 3 sealing levels
 • Multiple design options
 • The minimum threshold height of 20 mm fulfils the requirements of barrier-free building in accordance with DIN 18040

Schüco CT 70 – the all-rounder among window doors

The PVC-U windows from the Schüco CT 70 series have high thermal insulation and versatile accessories, boasting timeless contours, narrow face widths and highly effective sound reduction. Schüco CT 70 windows are available with two continuous sealing levels.

 • Good thermal insulation: Uf values from 1.2 to 1.5 W/(m²K)
 • Design freedom thanks to a choice of two contours (Classic and Rondo)
 • Wide variety of colour and design options
 • The minimum threshold height of 20 mm fulfils the requirements of barrier-free building in accordance with DIN 18040