Wybierając odpowiednie materiały, producenci mogą aktywnie kontrolować emisje wbudowane w powłokę budynku i tym samym wywrzeć pozytywny wpływ na jego ślad węglowy. Co więcej, już zamontowane materiały mają być w coraz większym zakresie przydatne do ponownego użycia, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju w ramach ekonomii zamkniętego obiegu.
Aluminium o niskiej i ultraniskiej zawartości CO₂
Aluminium jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zmniejszanie wbudowanych emisji. Zrównoważony materiał i recyklat mogą być przetwarzane wtórnie w nieskończoność i charakteryzują się niską emisją CO₂ , nawet w przypadku wielokrotnego użycia.
Zwłaszcza specjalne gatunki aluminium mogą zmniejszyć ślad węglowy budynku już na etapie budowy. Materiał Schüco o niskiej i bardzo niskiej zawartości węgla zawiera znacznie mniej CO₂ w porównaniu do tradycyjnych rodzajów aluminium, między innymi dzięki wykorzystaniu surowca pochodzącego z recyklingu oraz zielonej energii elektrycznej na etapie produkcji.
Wbudowane emisje dwutlenku węgla to zawarte w materiale CO₂ powstające na etapie produkcji elementów. W deklaracji EPD dla profili wykonanych z Schüco aluminium o niskiej zawartości CO₂ wykazano wartość niższą niż 4,47 kg CO₂e/kg,
a wartość dla profili Schüco o ultraniskiej zawartości CO₂ wynosi nawet poniżej 2,27 kg CO₂e/kg.
Istotny wpływ na zawartość CO₂ w powłoce budynku ma również wykończenie powierzchni profili, jak np. anodowanie lub lakierowanie proszkowe. Anodyzacja powoduje zwiększenie zawartości CO₂ w powłoce budynku, natomiast powłoki proszkowe cechują się większą energooszczędnością. Tym samym wybór lakierowania proszkowego pozwala zmniejszyć ślad węglowy elementów budynku, takich jak konstrukcje fasadowe.
Systemy hybrydowe, które łączą np. drewno i aluminium, jak np. konstrukcje nakładkowe, mogą również pomóc
w zmniejszeniu śladu węglowego. Jednak wybierając materiał o jak najmniejszym śladzie węglowym należy sprawdzić, czy jest on odpowiedni do indywidualnych wymagań projektu i czy będzie spełniał swoją funkcję.