Wyszukiwarka Schüco
Das richtige Material
...

Schüco Carbon Control

Materiały o obniżonej zawartości CO₂

Wybierając odpowiednie materiały, producenci mogą aktywnie kontrolować emisje wbudowane w powłokę budynku i tym samym wywrzeć pozytywny wpływ na jego ślad węglowy. Co więcej, już zamontowane materiały mają być w coraz większym zakresie przydatne do ponownego użycia, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju w ramach ekonomii zamkniętego obiegu. 

Aluminium o niskiej i ultraniskiej zawartości CO₂

Aluminium jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zmniejszanie wbudowanych emisji. Zrównoważony materiał i recyklat mogą być przetwarzane wtórnie w nieskończoność i charakteryzują się niską emisją CO₂ , nawet w przypadku wielokrotnego użycia.


Zwłaszcza specjalne gatunki aluminium mogą zmniejszyć ślad węglowy budynku już na etapie budowy. Materiał Schüco o niskiej i bardzo niskiej zawartości węgla zawiera znacznie mniej CO₂ w porównaniu do tradycyjnych rodzajów aluminium, między innymi dzięki wykorzystaniu surowca pochodzącego z recyklingu oraz zielonej energii elektrycznej na etapie produkcji.


Wbudowane emisje dwutlenku węgla to zawarte w materiale CO₂ powstające na etapie produkcji elementów. W deklaracji EPD dla profili wykonanych z Schüco aluminium o niskiej zawartości CO₂ wykazano wartość niższą niż 4,47 kg CO₂e/kg,
a wartość dla profili Schüco o ultraniskiej zawartości CO₂ wynosi nawet poniżej 2,27 kg CO₂e/kg.


Istotny wpływ na zawartość CO₂ w powłoce budynku ma również wykończenie powierzchni profili, jak np. anodowanie lub lakierowanie proszkowe. Anodyzacja powoduje zwiększenie zawartości CO₂ w powłoce budynku, natomiast powłoki proszkowe cechują się większą energooszczędnością. Tym samym wybór lakierowania proszkowego pozwala zmniejszyć ślad węglowy elementów budynku, takich jak konstrukcje fasadowe.


Systemy hybrydowe, które łączą np. drewno i aluminium, jak np. konstrukcje nakładkowe, mogą również pomóc
w zmniejszeniu śladu węglowego. Jednak wybierając materiał o jak najmniejszym śladzie węglowym należy sprawdzić, czy jest on odpowiedni do indywidualnych wymagań projektu i czy będzie spełniał swoją funkcję.


Przegląd materiałów efektywnych pod względem redukcji emisji CO₂

Aluminium Schüco Ultra-low Carbon (ULC)

Profile aluminiowe o ultraniskiej zawartości węgla cechują się wartością GWP poniżej 2,27 kg CO₂-e/kg aluminium. To wartość na 2023 rok. W kolejnych latach ślad węglowy ULC będzie nadal zmniejszany.

Aluminium Schüco Low Carbon (LC)

Profile aluminiowe o niskiej zawartości węgla cechują się wartością GWP poniżej 4,47 kg CO₂-e/kg aluminium. To wartość na rok 2023. W kolejnych latach ślad węglowy LC będzie nadal stopniowo zmniejszany.

Elementy z PVC-U pochodzącego z recyklingu z certyfikatem VinylPlus®

Elementy i komponenty z PVC-U (profile, izolatory, uszczelki itp.) mogą być wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu i dostarczone z oficjalną etykietą produktu VinylPlus®.