Europejski Zielony Ład: fundamentalna zmiana zasad w sektorze budowlanym
Europejski Zielony Ład, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, pociąga za sobą istotne zmiany w wymaganiach stawianych budynkom. CO₂ staje się nową walutą, a wartość CO2 dla budynku będzie głównym kryterium we wszystkich przyszłych inwestycjach i przetargach.
Kluczowy element przyszłej rentowności obiektu: zarządzanie dekarbonizacją
W przyszłej ocenie budynków wszystko będzie się sprowadzało do wartości „GWP” (Global Warming Potential), która określa wpływ budynku na globalne ocieplenie przez cały okres jego użytkowania. Od 1 stycznia 2028 roku managerowie procesów budowlanych będą zobowiązani do obliczania „potencjału globalnego ocieplenia” każdego budynku jako wartości GWP i deklarowania jej w ogólnym certyfikacie efektywności energetycznej.
Wymóg ten będzie dotyczył nowych budynków o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m², a od 2030 roku – wszystkich nowych budynków. Umiejętność zarządzania wartością GWP, a tym samym dekarbonizacją budynków, będzie miała zasadnicze znaczenie dla ich przyszłej rentowności.
Wspieramy naszych Partnerów na drodze do przyszłości neutralnej pod względem emisji CO₂
Schüco Carbon Control pozwala architektom, producentom, zarządcom i inwestorom sprostać rosnącym wymogom zrównoważonego rozwoju, które wynikają z prawa i oczekiwań klientów, a także znaleźć konkurencyjne rozwiązania w coraz bardziej złożonych przetargach i uniknąć ryzyka inwestycyjnego.
„Możemy osiągnąć główny cel gospodarki cyrkularnej w branży budowlanej dzięki neutralnym klimatycznie budynkom tylko wtedy, gdy zrównoważony będzie cały proces, włączając w to planowanie, projektowanie, wznoszenie i eksploatację, a także ponowne wprowadzanie materiałów do obiegu surowcowego po rozbiórce.”
Dlaczego Schüco Carbon Control?
Istnieje wiele powodów, dla których warto projektować i realizować obiekty budowlane z wykorzystaniem Schüco Carbon Control. Nasze produkty i usługi redukujące emisję CO₂ umożliwiają dekarbonizację powłoki budynku na wszystkich etapach budowy.
FAQ
Co oznacza Europejski Zielony Ład dla branży budowlanej?
Co oznacza Europejski Zielony Ład dla branży budowlanej?
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu UE zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kontrola i redukcja emisji CO₂ stała się zatem kluczowym kryterium dla branży budowlanej, która zobowiązała się do oferowania budynków zoptymalizowanych pod kątem klimatu i neutralnych klimatycznie.
Dlaczego kontrola CO₂ jest tak ważna?
Dlaczego kontrola CO₂ jest tak ważna?
Europejski Zielony Ład ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Unijny wymóg redukcji CO₂ obowiązuje od 2027 roku dla nowych budynków o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m², a od 2030 – dla wszystkich nowych budynków.
Co to jest GWP?
Co to jest GWP?
GWP to skrót od „Global Warming Potential”, który oznacza wpływ budynku na globalne ocieplenie klimatu w całym okresie użytkowania. Podstawą do określenia wartości GWP są dwa rodzaje emisji CO₂: emisje wbudowane w zastosowanych materiałach oraz emisje operacyjne, które powstają w wyniku eksploatacji budynku, np. wynikające ze zużycia energii. Wartość GWP jest podawana jako CO₂e, czyli ekwiwalent CO₂.
Czym jest Carbon Control?
Czym jest Carbon Control?
Schüco Carbon Control pozwala na zarządzanie dekarbonizacją powłoki budynku. Modułowa zasada umożliwia redukcję emisji CO₂ dla danego obiektu na wszystkich etapach jego powstawania, od projektowania poprzez budowę, aż po eksploatację i recykling.