Rentowność inwestycji w przyszłości zależy w ogromnym stopniu od zastosowanych materiałów i systemów. Ich przydatność do recyklingu jest kluczowa w odniesieniu do szarych emisji, czyli tzw. wbudowanego dwutlenku węgla. Materiał odpowiada jednej z najważniejszych koncepcji zrównoważonego rozwoju, Cradle to Cradle, tylko wtedy, gdy może on zostać w pełni zwrócony do obiegu surowców po zakończeniu użytkowania budynku bez istotnej utraty jakości. Ten warunek uwzględniają także najważniejsze systemy certyfikacji środowiskowej, takie jak BREEAM, DGNB czy LEED. Dlatego Schüco oferuje materiały i usługi, które inwestorzy i zarządcy mogą wykorzystać do zapewnienia zgodności budynku z zasadą Cradle to Cradle:
- Schüco opiera swoją działalność na aluminium, które może być zwrócone do obiegu niemal bez żadnej zmiany jakości.
- 76 produktów i systemów Schüco uzyskało certyfikaty Cradle to Cradle w standardzie złotym lub srebrnym.
- Wiele systemów Schüco z PVC-U nagrodzono certyfikatem VinylPlus. Schüco jest liderem w tej dziedzinie na skalę branży budowlanej.
- Jako współtwórca nowego programu RE:CORE, Schüco prowadzi zbiórkę materiału PVC-U ze starych okien i ścinków profili w całej Europie, a następnie zwraca je do obiegu materiałowego.
- W ramach IoF (Internet of Façades) produktom Schüco przypisywane są cyfrowe etykiety, które dokumentują zastosowane materiały i tym samym umożliwiają rozdzielenie ich na różne typy.
„Za około 50% światowej konsumpcji materiałów odpowiada sektor budowlany. Powinniśmy wykorzystać tę szansę do tworzenia innowacji i dalszego rozwoju w kierunku opracowywania prawdziwie cyrkularnych produktów.”
- Dr Michael Braungart, współtwórca koncepcji Cradle to Cradle