Wyszukiwarka Schüco
Das richtige Material
...

SCHÜCO CARBON CONTROL

Wybór właściwego materiału

Oprócz odpowiedniej konstrukcji elewacji znaczący wpływ na ślad węglowy budynku wywierają materiały zoptymalizowane pod kątem emisji CO2.


Systemy hybrydowe, które łączą np. drewno i aluminium, takie jak konstrukcje nakładkowe, mogą również pomóc
w zmniejszeniu śladu węglowego. Jednak wybierając materiał o jak najmniejszym śladzie węglowym należy sprawdzić, czy odpowiada on indywidualnym wymogom projektowym i czy spełni swoją funkcję.

Redukcja emisji CO₂ dzięki optymalnemu wyborowi materiałów

Wybór odpowiedniego materiału ma znaczący wpływ na ślad węglowy budynku, tak samo jak budowa elewacji
i zastosowanie odpowiedniego system fasadowego. Na bilans CO₂ pozytywnie wpływają rozwiązania hybrydowe, takie jak konstrukcja nakładkowa na drewnie. To bardzo istotne, by starannie dobierać materiały o niskiej emisji CO₂, uwzględniając przy tym specyficzne wymagania budynku i jego parametry użytkowe.

Nowe gatunki materiału: Low Carbon Aluminium i Ultra Low Carbon Aluminium

Aluminium to zrównoważony materiał, który pozwala zmniejszyć wbudowane emisje dzięki możliwości recyklingu w długiej perspektywie i niskiej emisji CO₂ w przypadku wielokrotnego użycia. Zwłaszcza specjalne gatunki aluminium Schüco, takie jak Low Carbon i Ultra Low Carbon pozwalają zmniejszyć ślad węglowy budynku już na etapie budowy. Do ich produkcji wykorzystywane jest aluminium pochodzące z recyklingu i ekologiczna energia elektryczna, co oznacza że ​​zawierają mniej wbudowanych emisji niż konwencjonalne gatunki aluminium. 


Istotny wpływ na zawartość CO₂ w powłoce budynku ma również wykończenia powierzchni profili, jak np. anodowanie lub lakierowanie proszkowe. Anodyzacja powoduje zwiększenie zawartości CO₂ w powłoce budynku, natomiast powłoki proszkowe cechują się większą energooszczędnością. Tym samym wybór lakierowania proszkowego pozwala zmniejszyć ślad węglowy elementów budynku, takich jak konstrukcja fasadowa.

Przegląd materiałów efektywnych pod względem redukcji emisji CO₂

Aluminium Schüco Low Carbon (LC)

Profile aluminiowe o niskiej zawartości węgla cechują się wartością GWP poniżej 4,47 kg CO₂-e/kg aluminium. To wartość na rok 2023. W kolejnych latach ślad węglowy LC będzie nadal stopniowo zmniejszany.

Aluminium Schüco Ultra-low Carbon (ULC)

Profile aluminiowe o ultraniskiej zawartości węgla cechują się wartością GWP poniżej 2,27 kg CO₂-e/kg aluminium. To wartość na 2023 rok. W kolejnych latach ślad węglowy ULC będzie nadal zmniejszany.

Elementy z PVC-U pochodzącego z recyklingu z certyfikatem VinylPlus®

Elementy i komponenty z PVC-U (profile, izolatory, uszczelki itp.) mogą być wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu i dostarczone z oficjalną etykietą produktu VinylPlus®.