Oprócz odpowiedniej konstrukcji elewacji znaczący wpływ na ślad węglowy budynku wywierają materiały zoptymalizowane pod kątem emisji CO2.
Systemy hybrydowe, które łączą np. drewno i aluminium, takie jak konstrukcje nakładkowe, mogą również pomóc
w zmniejszeniu śladu węglowego. Jednak wybierając materiał o jak najmniejszym śladzie węglowym należy sprawdzić, czy odpowiada on indywidualnym wymogom projektowym i czy spełni swoją funkcję.
Redukcja emisji CO₂ dzięki optymalnemu wyborowi materiałów
Wybór odpowiedniego materiału ma znaczący wpływ na ślad węglowy budynku, tak samo jak budowa elewacji
i zastosowanie odpowiedniego system fasadowego. Na bilans CO₂ pozytywnie wpływają rozwiązania hybrydowe, takie jak konstrukcja nakładkowa na drewnie. To bardzo istotne, by starannie dobierać materiały o niskiej emisji CO₂, uwzględniając przy tym specyficzne wymagania budynku i jego parametry użytkowe.
Nowe gatunki materiału: Low Carbon Aluminium i Ultra Low Carbon Aluminium
Aluminium to zrównoważony materiał, który pozwala zmniejszyć wbudowane emisje dzięki możliwości recyklingu w długiej perspektywie i niskiej emisji CO₂ w przypadku wielokrotnego użycia. Zwłaszcza specjalne gatunki aluminium Schüco, takie jak Low Carbon i Ultra Low Carbon pozwalają zmniejszyć ślad węglowy budynku już na etapie budowy. Do ich produkcji wykorzystywane jest aluminium pochodzące z recyklingu i ekologiczna energia elektryczna, co oznacza że zawierają mniej wbudowanych emisji niż konwencjonalne gatunki aluminium.
Istotny wpływ na zawartość CO₂ w powłoce budynku ma również wykończenia powierzchni profili, jak np. anodowanie lub lakierowanie proszkowe. Anodyzacja powoduje zwiększenie zawartości CO₂ w powłoce budynku, natomiast powłoki proszkowe cechują się większą energooszczędnością. Tym samym wybór lakierowania proszkowego pozwala zmniejszyć ślad węglowy elementów budynku, takich jak konstrukcja fasadowa.