Okrem výberu optimálnej konštrukcie fasády alebo vhodného fasádneho systému má na emisie CO₂ budovy významný vplyv aj použitie materiálov optimalizovaných z hľadiska CO₂.
K priaznivej bilancii CO₂ prispievajú aj hybridné konštrukcie, ako napríklad kombinácia dreva s hliníkom ako prídavná konštrukcia. Pri výbere vhodného materiálu s čo najnižším vstupom CO₂ je však vždy potrebné overiť, či je materiál vhodný pre konkrétne požiadavky stavby a či dokáže plniť svoju funkciu.
Zníženie uhlíkovej stopy optimálnym výberom materiálov
Okrem optimálnej konštrukcie fasády a vhodného fasádneho systému má na uhlíkovú stopu budovy významný vplyv aj výber správneho materiálu. Hybridné konštrukcie, ako napríklad kombinácia dreva s hliníkom ako vrchná konštrukcia, pozitívne prispievajú k bilancii emisií CO₂. Je však nevyhnutné starostlivo vyberať materiály s nízkymi emisiami CO₂ s ohľadom na konkrétne požiadavky na budovu a funkčné plnenie.
Triedy hliníka: hliník s nízkym obsahom uhlíka a hliník s veľmi nízkym obsahom uhlíka
Hliník je udržateľný materiál na zníženie inštalovaných emisií vďaka svojej trvalej recyklovateľnosti a nízkym emisiám CO₂ pri viacnásobnom použití. Najmä špeciálne druhy hliníka, ako napríklad nízkouhlíkové a ultranízkouhlíkové od spoločnosti Schüco, pomáhajú výrazne znížiť uhlíkovú stopu počas výstavby. Tieto triedy využívajú pri výrobe recyklovaný hliník a ekologickú elektrickú energiu, čo znamená, že majú menej obsiahnutého uhlíka ako bežné triedy hliníka.
Hodnotu CO₂ obvodového plášťa budovy ovplyvňuje aj výber povrchovej úpravy profilu, ako je eloxovanie alebo práškové lakovanie. Práškové nátery sú energeticky priaznivejšie a pomáhajú znižovať špecifický vstup CO₂ do stavebných prvkov, ako sú fasádne konštrukcie.