İstediğiniz alanı seçin
Alan seçin
Schüco Arama
Das richtige Material
...

Schüco Carbon Control

CO₂ miktarı azaltılmış malzemeler

İmalatçılar, doğru malzemeleri seçerek bina kabuğundaki somutlaşmış emisyonları aktif olarak kontrol edebilir ve dolayısıyla binanın karbon ayak izi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca halihazırda kurulu olan malzemelerin gelecekte daha büyük ölçüde yeniden kullanılması gerekecek, böylece döngüsel ekonomide geri dönüştürülmüş malzemeler olarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilecekler. 

Düşük karbonlu alüminyum ve ultra düşük karbonlu alüminyum

Alüminyum, somutlaşmış emisyonları azaltmak için ideal bir malzemedir. Sürdürülebilir malzeme ve geri dönüştürülmüş malzeme sonsuz sayıda geri dönüştürülebilir ve birçok kez yeniden kullanılsa bile düşük CO₂ emisyonuna sahiptir.


Özellikle özel alüminyum kaliteleri bir binanın karbon ayak izini inşaat aşamasından itibaren azaltabilir. Schüco'nun düşük karbonlu ve ultra düşük karbonlu alüminyum kaliteleri, diğer özelliklerinin yanı sıra, geri dönüştürülmüş alüminyum ve üretim sırasında yeşil elektrik kullanımı sayesinde, geleneksel alüminyum türlerine göre çok daha az gömülü karbon içerir.


Gömülü karbon, birimlerin üretimi sırasında bir malzemede oluşan CO₂ emisyonları anlamına gelir. Schüco düşük karbonlu alüminyumdan yapılan profiller için EPD, 4,47 CO₂e/kg'dan daha düşük bir değer rapor eder ve Schüco ultra düşük karbon profilleri için değer 2,27 CO₂e/kg'ın bile altındadır.


Eloksal veya toz kaplama gibi profil yüzey kaplamasının türü de bina kabuğunun CO₂ değeri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Anotlama kullanılarak uygulanan anodize alüminyum kaplamalar, enerji açısından daha verimli toz kaplamalara göre bina kabuğuna daha fazla CO₂ katar. Toz boyaların seçilmesi, cephe inşaatı gibi bina birimlerinde bulunan CO₂'nin hedefli bir şekilde azaltılmasını mümkün kılar.


Ahşap ve alüminyumun birleştirilmesi gibi hibrit yapılar da karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ancak mümkün olan en az karbon ayak izine sahip uygun bir malzeme seçerken, malzemenin belirli bina gereksinimlerine uygun olup olmadığını ve işlevini yerine getirip getiremeyeceğini kontrol etmelisiniz.

CO₂ verimli malzemelere genel bakış

ULC – Schüco ultra düşük karbonlu alüminyum

2023 yılı için düşük karbonlu alüminyum profillerin GWP değeri 2,27 kg CO₂e/kg alüminyumdan düşüktür. Sonraki yıllarda ULC'nin karbon ayak izi giderek azalacak.

LC – Schüco düşük karbonlu alüminyum

2023 yılı için düşük karbonlu alüminyum profillerin GWP değeri 4,74 kg CO₂e/kg alüminyumdan düşüktür. Sonraki yıllarda, LC'nin karbon ayak izi de giderek azalacak.

VinylPlus® geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış PVC-U üniteleri

PVC-U üniteleri ve bileşenleri (barlar, izolatörler, contalar vb.) geri dönüştürülmüş malzemeden yapılabilir ve akredite VinylPlus® ürün etiketiyle birlikte tedarik edilebilir.