1. Firma
  2. O firmie Schüco
  3. Historia

Kamienie milowe historii firmy Schüco

1951 Narodziny Schüco

Heinz Schürmann, pionier przedsiębiorczości w odradzającej się Republice Federalnej Niemiec, założył w Porta Westfalica firmę Heiz Schürmann & Co. Na niewielkim dziedzińcu, wraz z sześcioma współpracownikami, zajął się produkcją okien wystawowych, markiz i rolet.

1954: Nowa ojczyzna W czasach niemieckiego cudu gospodarczego innowacyjne okna i fasady zaczęły spełniać coraz ważniejszą rolę. Ich dostawcą stała się firma Schüco. Zastosowanie lekkiego i nowoczesnego materiału, jakim było aluminium, pozwoliło przedsiębiorstwu na idealne dopasowanie się do potrzeb rynku. Przeprowadzka do Bielefeld zapoczątkowała nowy etap w historii firmy.

1955-1963: Przekraczanie granic Gwałtowny rozwój firmy wymagał znalezienia nowych kanałów dystrybucji. W Düsseldorfie, Frankfurcie, Stattgarcie i Hamburgu powstawały kolejne przedstawicielstwa handlowe. Umowy licencyjne oraz przedstawicielskie umożliwiły kooperację z innymi przedsiębiorstwami w całej Europie. W roku 1958 firma Schüco podejmuje partnerską współpracę z firmą Alu König Stahl, która trwa do dziś.

1964: Silny związek - aż do dziś Sprzedaż firmy Schüco przedsiębiorstwu technologicznemu OTTO FUCHS KG otwiera nowe perspektywy gospodarcze i techniczne. Założyciel przedsiębiorstwa Heinz Schürmann przekazuje kierownictwo firmy w ręce dr inż. Ernsta von Wedel.

1964 - 1969: Wspólny wzrost Firma Schüco rozpoczyna ekspansję zagraniczną. W roku 1964 powstają we Francji, Holandii i Dani spółki - córki. W tym samym roku w Borgholzhausen zostaje założona spółka Schüco Design.

Lata 70 Czas systemów

Firma Schüco staje się dostawcą systemów do produkcji okien i drzwi z aluminium. Przedsiębiorstwo zakłada nowe oddziały w całych Niemczech i stale rozbudowuje sieć sprzedaży.

1970 - 1971: Wyprzedzając swoją epokę Okna, drzwi i fasady oraz wielkopowierzchniowe systemy przesuwne o doskonałym współczynniku izolacyjności cieplnej: już dwa lata przed wystąpieniem kryzysu naftowego innowacyjna polityka firmy Schüco zwraca się w kierunku ochrony klimatu i zasobów naturalnych.

1972: Najważniejszy jest klient Kwestie oferowanego zakresu usług stają się coraz bardziej istotne. Także na tym polu Schüco jest pionierem. Trzech pracowników zakłada spółkę Schüco Service GmbH, będącą 100% własnością spółki - matki. Dzięki oprogramowaniu spółka wspiera swoich klientów przy projektowaniu konstrukcji i wykonywaniu kalkulacji.

1975: Zmiana kierownictwa Kierownictwo przedsiębiorstwem przejmuje Günter Reinecke jako komplementariusz.

Lata 80 Globalny gracz dzięki nowemu materiałowi

Dzięki coraz większej liczbie licencjobiorców firma Schüco jest coraz bardziej obecna na rynkach międzynarodowych. Dodatkowo firma odpowiednio wcześnie rozpoznaje potencjał wszechstronnego materiału jakim jest tworzywo sztuczne i poszerza portfolio swoich produktów o okna z PVC.

1980: Z ręki do ręki Od połowy lat 70-tych zachodnie obszary Niemiec odwiedza ekspres Schüco. Wewnątrz wagonów klienci mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami techniki okienno - fasadowej - to unikatowa forma prezentacji produktów.

1982: O jeden krok dalej Wszelkie wymagania dotyczące emisji hałasu oraz ochrony środowiska Schüco spełnia już od wielu lat. Teraz przedsiębiorstwo wyznacza nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa systemów przeciwpożarowych.

Wprowadzenie na rynek Schüco prezentuje nowe systemy okien aluminiowych ISKOTHERM. Cieplnie izolowane profile wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym oraz przy prowadzonych renowacjach.

1989: Nowy materiał Schüco rozpoczyna sprzedaż systemów okien z tworzywa sztucznego.

Lata 90 Czas przemian

Po przemianach w Europie Wschodniej oraz upadku Muru Berlińskiego w Niemczech ogromnym wyzwaniem staje się renowacja budowli z zastosowaniem materiałów przyjaznych dla środowiska. Firma Schüco widzi w tym szansę rozwoju i rozbudowuje swoją sieć sprzedaży. Jednocześnie przedsiębiorstwo angażuje się w realizację dużych projektów oraz inwestuje w ofertę rozwiązań solarnych.

1990: Historyczny wynik Dzięki boomowi budowlanemu na wschodzie Schüco po raz pierwszy w historii przekracza magiczną granicę 1 miliarda marek obrotu. Dla pokreślenia wagi tego sukcesu ambasadorem marki staje się Franz Beckenbauer.

1992: Skok wzwyż Na powierzchni 81.000 m2 powstaje w Bielefeld nowy magazyn z regałami wysokiego składowania, z 22.000 miejsc magazynowych.

1997: Sukcesja Dopiero po raz trzeci w 45-letniej historii firmy dochodzi do zmiany kierownictwa firmy. W roku 1997 miejsce Güntera Reinecke zajmuje Dirk U. Hindrichs.

1999: Benzyna we krwi Krótko przed rozpoczęciem nowego stulecia firma Schüco wkracza w świat formuły 1. Schüco staje się sponsorem stajni McLaren-Mercedes, a samochody wyścigowe Formuły 1 z logo Schüco zajmują czołowe miejsca w królewskiej klasie sportów wyścigowych.

Niewyczerpane źródło energii Portfolio Schüco zostaje rozszerzone o trzeci dział firmy odpowiedzialny za zrównoważone jutro - systemy solarotermalne i fotowoltaiczne.

Silna kooperacja Pod nazwą Systemów Stalowych Schüco Jansen powstaje wspólna sieć sprzedaży dla obszaru Niemiec i Szwajcarii.

Lata 2000 Wspólny wzrost i ochrona zasobów

Schüco rozpoznaje szansę wykorzystania globalizacji i rozszerza swoją działalność na Stany Zjednoczone, Amerykę Południową i Chiny. W trzech obszarach swojej działalności: aluminium, tworzywa sztucznego oraz systemów solarnych firma staje się specjalistą w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań dla powłok budynków.

2005: Ekstremalna wydajność W 2005 roku Centrum Technologiczne Schüco otrzymuje akredytację niezależnego i certyfikowanego laboratorium badawczego powłok budynków.

2008: Sport w centrum uwagi Firma Schüco angażuje się w golf. Odpowiednia kombinacja: precyzja i perfekcja w zgodzie z naturą i techniką. Rok później odbywa się pierwszy turniej golfa Schüco Open z udziałem wielu międzynarodowych gwiazd golfa.

Innowacje w dziale aluminium Innowacyjny system okien i drzwi AWS / ADS wyznacza nowe standardy i zastępuje renomowany system Royal S.

2009: Regulator temperaturowy Podczas targów BAU 2009 Schüco prezentuje koncepcję powłoki budynku 2°​. Wyznaczając trendy przyszłości w zakresie efektywnych energetycznie technologii firma przyczynia się znacznie do ograniczenia ocieplania się klimatu o 2°.

2011: Inteligentna sieć Podczas targów BAU 2011 firma Schüco zachwyca odwiedzających samowystarczalną pod względem energetycznym koncepcją Schüco Energy3. Dzięki połączeniu okien, drzwi i fasad w jedną sieć optymalnie zostaje wykorzystany potencjał w zakresie oszczędzania i pozyskiwania energii, co pozwala na obniżenie jej kosztów.

2012: Zaufanie i praca zespołowa W czerwcu 2012 roku dr inż. Hinrich Mählmann obejmuje kierownictwo firmy Schüco International KG. Staje się komplementariuszem firmy Schüco oraz jej firmy matki OTTO FUCHS KG.

1. października 2012 Andreas Engelhardt zostaje Prezesem Zarządu spółki.

2013: Człowiek. Natura. Technika. To motto firmy Schüco podczas targów BAU 2013. Cztery dostępne studia tematyczne umożliwiają interaktywne zapoznanie się z ofertą firmy. Podczas Monachijskich Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych firma notuje 11.000 zarejestrowanych kontaktów - rekord odwiedzających.

Dobra inwestycja Na powierzchni 6300 m² w miejscowości Weißenfels powstaje nowa hala produkcyjna z 11 w pełni zautomatyzowanymi liniami do okleinowania profili z tworzywa sztucznego.

2014: Silni razem. Związek pomiędzy firmami OTTO FUCHS KG oraz Schüco International KG trwa z sukcesem od 50 lat.

Przyszłość w centrum uwagi. We wrześniu 2014 roku Andreas Engelhardt zostaje Dyrektorem Zarządzającym i Komplementariuszem spółki.

Zrozumieć technikę. Firma Schüco otwiera Showroom, interaktywną wystawę produktów z działu aluminium. Na powierzchni 800 m² firma prezentuje fascynujące technologie i imponujące systemy aluminiowe.

2015 Innowacje Wąskie, widoczne szerokości profili systemu fasadowego Schüco "FWS 35" i systemu przesuwnego "ASS 77 PD" zapewniają niemal bezramową transparentność. System fasadowy "FWS 60 CV" oferuje imponujące ukryte elementy otwierane. W 2015 roku Schüco wprowadza  "Parametric System", pierwszy trójwymiarowy system fasadowy z ciągłym cyfrowym procesem tworzenia wartości.

2017 Budowanie przyszłości Schüco ustanawia fundament dalszego rozwoju dzięki strategicznemu projektowi budowlanemu o wartości 95 milionów euro w Bielefeld. Celem jest zbudowanie nowoczesnego kampusu z nowymi środowiskami pracy.

My wiemy jak Na światowych targach budowlanych BAU 2017 w Monachium, Schüco świętuje swoje 66-lecie i prezentuje "FireStop", nową przeciwpożarową platformę systemową z otwartym wrębem profilowym i inne nowości: fasadę tekstylną "FACID" i uniwersalne rozwiązania cyfrowe dla wszystkich grup docelowych.

Zrównoważony rozwój Wraz z opublikowaniem pierwszego raportu zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardem GRI 4, Schüco staje się jednym z pionierów branży budowlanej w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami. Certyfikowane systemy "Cradle to Cradle" umożliwiają oszczędzanie zasobów "od kołyski po kołyskę".

Doskonale przygotowani, by stanowić czoła przyszłości

2018 Schüco rozszerza asortyment produktów: za sprawą nabycia udziałów w firmie SÄLZER GmbH z Marburga oferujemy nowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Za sprawą nabycia szwajcarskiej firmy Soreg AG skupiamy się na dystrybucji, jednocześnie wprowadzając na rynek wysoce zaawansowane systemy przesuwne.

2019 Schüco angażuje się też w ochronę środowiska. Wraz z WWF (World Wide Fund for Nature) firma opracowuje ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji CO2. Mają pomóc ograniczyć ogrzewanie się Ziemi do 1,5 stopnia.

2020 Nowa koncepcja usług: dzięki systemowi KIT, który służy do wstępnej produkcji zestawów budowlanych do designerskich systemów przesuwnych robimy pierwszy krok w kierunku dalszego udoskonalania naszych usług.

2021 W Schüco Campus w Bielefeldzie oraz w innych lokalizacjach powstają nowoczesne stanowiska pracy, nowe zakłady produkcyjne oraz innowacyjne showroomy. Na pierwszym miejscu stawiamy korzyści dla klientów i pracowników, które stanowią klucz do sukcesu w przyszłości.

Z tego działu

Dowiedz się więcej

Wartości korporacyjne
Profil firmy
Grupa OTTO FUCHS