1. Privátní zákazníci
  2. Výrobky
  3. Okna
  4. Okna - lexikon

Okna - lexikon

Od A jako Automatizace až po T jako Třída odolnosti – zde naleznete vysvětlení všech odborných pojmů. Lexikon definuje a vysvětluje odborné pojmy v souvislosti s okny.

A

Automatizace

Technologie Schüco nabízí celou řadu řešení pro privátní bydlení. Systémy Schüco tak umožňují elektronickou kontrolu otevření a uzamčení oken, přirozené a automatické větrání a motoricky řízenou protisluneční a pohledovou ochranu. Uživatel si tak může užívat dobrého zdraví v příjemném pokojovém klimatu a těšit se z citelné úspory energetických výdajů a lepšího zabezpečení a komfortu.

B

Barvy

Široký sortiment dekorů a profilů značky Schüco Vám v oblasti barevného řešení splní všechna přání a je garantem maximální koncepční volnosti. Vedle 13 skladových dekoračních variant a celé řady dekorů odpovídajících charakterům příslušných zemí určení, je v krátkém časovém horizontu k dostání dalších 35 barev. U hliníkových oken není v barevném provedení dáno prakticky žádné omezení. Kombinované profily lze obdržet i v dvoubarevném provedení, takže zevnitř můžete mít jiné barevné provedení než z venku. S novou, exkluzivní povrchovou úpravou Schüco AutomotiveFinish navíc nyní můžete plastovým profilům dodat brilantní metalický vzhled.

Bezpečnost

Skryté kování Schüco AvanTec je zárukou vysokého základního zabezpečení. Použitím dodatečných uzamykacích prvků může být odolnost okna proti vniknutí zvýšena až na třídu odolnosti 3. Dalším stupněm zabezpečení jsou uzamykatelné kliky. Zvlášť bezpečně se můžete cítit s integrovanou kontrolu otevření, která nabízí možnost hlášení do elektronické kontroly uzamčení při opouštění domu.

D

Design

Na designu oken značky Schüco je zvláštní to, že na nich není patrná jejich komplexní funkčnost. Např. u skrytého kování má vnitřní strana okna bez viditelných okenních závěsů velmi štíhlou linii. Díky tomu lze jednoduše a elegantně realizovat velkorysé okenní formáty s vysokou hmotností křídel. Rozsáhlá nabídka barevného provedení, různých dekorů a elegantních kontur Vám tak poskytuje maximální volnost při vytváření nezaměnitelného vzhledu Vašich oken.

E

Energetická účinnost

Zaizolování oken patří k nejdůležitějším opatřením, která zvyšují energerickou účinnost. Aby bylo možno definovat kvalitu tepelné izolace, byly zavedeny různé měrné jednotky. Nejdůležitějším ukazatelem je přitom hodnota U, jejíž minimální požadavky jsou stanoveny v rámci vyhlášky o úspoře energií (EnEV) pro většinu stavebních dílů.

H

Hodnota U

Hodnota U udává, jak vysoká je tepelná ztráta u příslušného okna. Tato hodnota se zjišťuje mezi vnitřní a venkovní stranou, na čtverečním metru plochy za hodinu, při teplotním rozdílu mezi vnitřkem a venkem v hodnotě 1° kelvina. Hodnotu U lze zjistit pomocí měřícího zařízení nebo vypočítat podle DIN EN 674.

K

Kontura

Okenní systémy Schüco jsou k dostání v různých konturách – od strohé vazné kontury až po stylovou ocelovou konturu.

Krycí lišty

Hliníkové krycí lišty umožňují kombinovat excelentní tepelnou izolaci plastových oken s luxusním venkovním vzhledem a velkou povětrnostní odolností tohoto lehkého kovu.

M

Materiál

Schüco nabízí okna z plastu, hliníku a ušlechtilé oceli. Každý z těchto materiálů přitom má své vlastní přednosti. Hliník je absolutně odolný vůči počasí, hodí se pro velké stavební formáty a vyznačuje se vysokou transparentností. Plast nabízí excelentní izolační vlastnosti a dlouhou životnost bez neustálých výdajů spojených s údržbou. K tomu přichází ještě vysoká ekonomičnost. Ušlechtilá ocel se vyznačuje nejen jedinečným povrchem, ale také mimořádně úzkými pohledovými šířkami a nadčasovou elegancí.
Všechny materiály však mají jedno společné: dají se kombinovat s nejrůznějšími tvary, barevným provedením a designovými prvky.

Materiál

Schüco nabízí okna z plastu, hliníku a ušlechtilé oceli. Každý z těchto materiálů přitom má své vlastní přednosti. Hliník je absolutně odolný vůči počasí, hodí se pro velké stavební formáty a vyznačuje se vysokou transparentností. Plast nabízí excelentní izolační vlastnosti a dlouhou životnost bez neustálých výdajů spojených s údržbou. K tomu přichází ještě vysoká ekonomičnost. Ušlechtilá ocel se vyznačuje nejen jedinečným povrchem, ale také mimořádně úzkými pohledovými šířkami a nadčasovou elegancí.
Všechny materiály však mají jedno společné: dají se kombinovat s nejrůznějšími tvary, barevným provedením a designovými prvky.

O

Odolnost proti vniknutí

Okna odolná proti vniknutí jsou stavební komponenty, které jsou - vedle obvyklé funkčnosti - schopny odolávat pokusům o vniknutí v příslušné definované třídě odolnosti. Různé třídy odolnosti přitom definuje příslušná norma ČSN (DIN).

P

Pollenfilter

Die Pilzkopfverriegelung ist Bestandteil eines einbruchhemmenden Fensterbeschlages. Ihren Namen verdankt sie den pilzförmigen Zapfen am Fensterflügel, die sich beim Schließen des Fensters in die Schießbleche am Fensterrahmen einhaken. So kann ein Aufhebeln des Fensters – je nach Sicherheitsstufe – erschwert oder verhindert werden.

Povrchové úpravy

Schüco nabízí rozsáhlé spektrum barev a dekorů, s kterými můžete propůjčit svému domu nezaměnitelný charakter. S novou, exkluzivní povrchovou úpravou Schüco AutomotiveFinish můžete uspokojit i ty nejvyšší architektonické nároky. Pomocí technologie Schüco AutomotiveFinish nyní můžete plastové profily opatřit brilantními metalickými tóny, jaké znáte z automobilového průmyslu.

T

Technologie profilů

Schüco nabízí rozsáhlý program v oblasti hliníkových profilů – od zpracování materiálu přes montáž celých stavebních dílců až po hotové výrobky.

Třída odolnosti

DIN EN 1627 popisuje vlastnosti oken a balkonových dveří odolných proti vniknutí a jejich klasifikaci. Ty jsou odstupňovány do jednotlivých tříd odolnosti. Okna s odolnostní třídou 1 nabízí základní ochranu proti tělesnému násilí jako prokopnutí, proskočení, vyražení ramenem, vysazení a vytržení. Nabízí však jen malou ochranu proti použití páčidel. Okna s odolnostní třídou 2 již značně ztěžují práci nahodilým pachatelům s jednoduchými nástroji, jako jsou šroubovák, kleště a různé klíny. Poskytují průměrnou ochranu proti vniknutí. Okna s odolnostní třídou 3 vykazují již vysoký stupeň ochrany proti vniknutí. Odolávají pokusům o vniknutí pachatelů vybavených dvěma šroubováky a páčidlem.

Jak účinné jsou vchodové dveře proti vniknutí zvenčí je definováno tzv. třídou odolnosti (WK), která je upravena evropskými normami. Schüco nabízí bezpečnostní komponenty s třídou odolnosti WK 1 až WK 3.

Typy otvírání

Vedle samostatné otvíravé a sklopné možnosti existuje také varianta otvíravě-sklopná – nejčastěji se vyskytující typ otvírání. Pro jakou možnost se rozhodnete, závisí na specifikaci oken, možnosti jejich čištění a bezpečnosti při jejich obsluze.

U

Uzavírací mechanismus s hřibovitou hlavou

Uzavírací mechanismus s hřibovitou hlavou je součástí okenního kování odolného proti vniknutí. Jeho název je odvozen z hřibovitého profilu čepů na okenním křídle, které při uzavírání okna zajíždějí do plechových profilů upevněných na okenním rámu. Tím je – podle bezpečnostního stupně – ztíženo či znemožněno vypáčení okna.

V

Výměna vzduchu

Větrání otevřeným oknem je spojeno s celou řadou nevýhod. K nim patří příliš vysoká vlhkost vzduchu, ztráta topné energie, zatěžování pyly a jemným prachem, vysoká hladina hluku a zvýšené nebezpečí vniknutí. Schüco nabízí v okně integrovanou ventilaci s rekuperací tepla. Senzory podporovaná regulace zajišťuje optimální větrání.

Z této rubriky

Další informace

KONTAKTUJTE NÁS

Rádi Vám poradíme

Pokud máte otázky k našim produktům, prospektům, obraťte se přímo na nás. Rádi Vám poradíme na tel. čísle 233 081 425 nebo na emailu.

Kontaktovat