1. Yatırımcılar
  2. Teknoloji Merkezi
  3. Uzmanlık alanları

Uzmanlık alanları

Bileşen ve ham madde testi

Bük, çek, bastır - Hiçbir şey gizli kalmayacak

Kendi bileşen ve malzeme testlerini yapmak Schüco'da gelenek haline gelmiştir. 1967'de testler başladı, 1968'de Technische Hochschule Berlin'den (Berlin teknik yüksek okulu) kullanılmış ilk evrensel test cihazı alındı. Bugün, statik ve dinamik basınç, bükme ve çekme denemelerinin yanı sıra termal olarak ayrılmış kasa ve kanat çerçeve profillerinin mekanik performans tutumuna yönelik testler yapılmaktadır. Denemeler, oda sıcaklığında -20°C ve +80°C aralığında kapalı bir ölçüm odasında gerçekleşir. Test numunelerinin belirlenen ağırlık ve sıcaklık etkisi altındaki yaşlanması da, 1000 saate varan bir süre boyunca test edilir.
Herhangi bir standarda tabi olmayan testler de mümkündür. Bunlar, örneğin bağlantıların statik hesaplaması için test değerlerinin belirlenmesidir. Bu değerler, işverenin ilgili talebine göre sadece bileşenler ve hammaddeler için değil, aynı zamanda sıkılıkla çevre simülasyonu alanında ve ihtiyaç halinde, TZ'nin diğer test alanlarında da belirlenir.

Çevre simülasyon testi

Her iklim tam gözünüzün önünde

Bina kabuğu ile ilgili iklimsel sorular için güvenilir ifadelere ihtiyaç duyulduğunda çevre simülasyon testleri vazgeçilmezdir. Bu; malzemelerin, yüzeylerin ve ürünlerin sıcaklık, soğuk, nem, UV ışınları ve aşındırıcı ortamlar nedeniyle yaşlanma tutumunu anlamak için de geçerlidir. Bunun için Schüco Teknoloji Merkezi çeşitli imkanlar sunar.
3.000 x 3.000 mm'ye varan boyutlardaki bileşenler ve komple üniteler için fark iklimlendirme odası tamamen yenidir. Schüco için imal edilmiş özel konstrüksiyonlarda, iç ve dış ortamdaki sıcaklık ve nem farklılıkları simüle edilir. Böylece hantal bileşenler de farklı ve kısmen aşırı iklim koşullarında test edilebilir.

Elektromanyetik uygunluk

Güvenli elektronik ve yüksek bina koruması

Kendi elektronik bileşenleri veya yabancı ürünlerle donatılmış olan tüm Schüco ürünleri, elektromanyetik uygunluğunu ispatlamalıdır. Bu, bileşenlerde radyasyon dayanımı ve radyasyon yayılımına yönelik standartlara uygun testler gerektirir. Böylece hem arızaların hem de fonksiyon kayıplarının ortaya çıkması veya zararlı elektromanyetik dalgaların yayılması önlenmiş olur. Aynı zamanda koruma türü testleri, bileşenlerin, örneğin toz ve suya karşı yeterince dayanıklı olup olmadığını veya tehlikeli ve gerilim taşıyan parçaların yeterince emniyete alınıp alınmadıklarını kontrol eder. Böylece Schüco, hızla artarak yayılan motorlu, kumandalı ve enerji üreten cepheler, pencereler ve kapılara tepki verir. Tüm testler erkenden, henüz geliştirme aşamasında gerçekleşir, ancak üretimi tamamlanmış projelere de uygulanabilir.

IP koruma türü testleri, su geçirimsizlik (IPX1, IPX2, IPX3 ve IPX4), tehlikeli ve gerilim taşıyan parçalara erişime karşı koruma (IP1X, IP2X, IP3X, IP4X), toz geçirimsizlik (IP5X ve IP6X) ve test numunelerinin daldırılması (IPX7 ve IPX8) gibi tüm Schüco ürünleri için önemli olan testleri kapsamaktadır. Bu testler, kendi ürünleriniz veya yabancı ürünler için net bir değerlendirme imkanı sunar ve güvenilir bir çalışma tutumu sağlar.

Kurşuna dayanım testi

Kurşuna karşı güvende

Kurşuna dayanım testi standında, test numunelerine farklı açılardan ve 25 m'ye kadar mesafelerden, çeşitli mermilerle ateş edilir. Sonuç standart açısından ikna edici olursa, sınıflandırma FB1 ila FB7 arasındaki bir kurşun geçirimsizlik sınıfında yapılır. Bu, Schüco pencere, kapı ve cephe sistemlerinden üretilebilen tüm kurşuna dayanımlı üniteler için geçerlidir. Böylece, ateş altındayken hem merminin içeri girmesi hem de test numunesinin iç tarafında etrafa malzeme veya cam parçalarının sıçraması önlenmiş olur. 

Schüco, kurşuna dayanım testleri ile standarda uygun bir ön test uyguluyor. Bunun için, mermi hızının da tam olarak ölçülmesi gerekir. Tam kaplamalı sivri uçlu bir mermide bu hız 810 m/s'ye kadar ulaşabilir. Yani ses hızının neredeyse üç katı.

Bina akustiği

Orijinal bileşende ses geçirimsizliği

Dış gürültüye karşı talep edilen ses geçirimsizilik gereksinimleri, özellikle karmaşık cephelerde sadece laboratuvar ölçümleri ile sağlanabilir. Aynı şekilde odalar arasındaki güvenilir ses geçirimsizliği, ses aktarımı dış cephe sayesinde önlenirse etkili olabilir. Schüco bunu teknoloji merkezinde orijinal bileşenler üzerinde hassas bir şekilde test etmekle kalmaz, aynı zamanda olası kusurların nedenini de ortaya çıkartabilir ve ardından bileşeni optimize edebilir. Bu, örneğin özellikle ofis binalarında esnek olarak kullanılabilen oda ayırma sistemlerinin ses geçirimsizliği için son derece önemlidir. Çünkü iç odaların tadilatından sonra, özellikle de hassas alanlarda ses geçirimsizliği sayesinde gizlilik sağlanmalıdır. Yapı akustiği alanındaki gerçeğe yakın ölçümler için, teknoloji merkezinin diğer titreşimlerinden de ayrılmış olan birbirinden ayrılmış dört oda kullanıma sunulur.

Örneğin motorlu fanlar ve mekanizmalar gibi sesi yansıtan bileşenlerin emisyon ölçümleri ve oda akustiği ölçümleri, hala yapı akustiği uzmanlık alanının portföyündedir. Schüco; inşaat sahiplerine, alüminyum üreticilerine ve mimarlara yapı akustiği ile ilgili zor sorularda danışmanlık sağlar. Schüco ayrıca, imalat ve montaj kalitesinin sağlanması veya diğer şantiyeler ile olan akustik sınır için yapıda ölçümler gerçekleştirir. Buna, özel çözümlerde ortak testler veya uygulanabilir akustik talepler için performans çizelgeleri ilave edilir.

Numune atölyesi

Schüco numune atölyesinde her türlü yapı örneği ve test numunesi, kendi alüminyum üretim işletmesindeki gibi üretilir. Bunun için 700 metrekareden 2.000 metrekareye gerçekleştirilen büyüme ile CNC kumandalı bir profil işleme merkezi, bir çift başlı profil gönye testeresi ve yeni makineler için çok fazla alan kullanıma sunulmuştur.

Tüm yeni sistemler, numune atölyesinde ilk defa kurulacak ve ardından test edilecektir. Böylece atölye, Schüco'nun "1. alüminyum metal üreticisi"dir. Numune atölyesi, farklı profilleri ve sistemleri aynı anda işlemek için yeni yapı ile sadece daha da genişlememiştir, aynı zamanda daha fazla sayıda test gerçekleştirebilmektedir.

Sızdırmazlık testi

Kasırgaların şansı yok

Schüco, teknoloji merkezinde Avrupa'nın en büyük kapalı cephe test standına sahiptir. Yeni inşa edilmiş 18 m yükseklikteki hangarda, 21 m genişliğe ve 13 m yüksekliğe sahip birleşik cephe üniteleri test edilebilir. Schüco böylece, her zamankinden daha büyük ve karmaşık konstrüksiyonları gerçeğe uygun şekilde test edebilir. Bu genişletme, müşterilerin artan taleplerini uzun vadede karşılayabilmek için büyük bir adımdır. Bu testler, imalat ve monaj kaliteleri ile ilgili açıklamaların yanı sıra, yapısal kalite ve özel çözümleri erkenden değerlendirme imkanı sunar. Hata analizleri ve çeşitli danışmanlık hizmetleri de Schüco'nun görevleri arasındadır.

Her bir yapı elemanından komple cephe ünitelerine kadar sızdırmazlık testleri, su geçirimsizliği, hava geçirimsizliği ve rüzgar yükü testlerini kapsar. Cephe testlerinde ayrıca dinamik su geçirimsizlik test edilir. Bu sırada akan yağmur suyuna ilave olarak dışarıdan, güçlü ve tübülansa bir hava akımı uygulanır. Ayrıca, cephelerin güvenliğine ve sızdırmazlığına etki edebilecek bina hareketleri (örneğin, yük veya depremler sonucu oluşan hareketler) simule ve test edilebilir

Mekanik, dayanım ve güvenlik

Odak noktasında kalite ve güvenlik

Schüco teknoloji merkezinin meşgul olduğu başlıca konular, mekanik, dayanım ve güvenliktir. Burada pencereler, kapılar, güneş kırıcılar, açılım aksesuarları, yuvaya giren mekanizmalar veya elektrikli motorlar sürekli testlere tabi tutulur. Bu arada pencereler 20.000 ve kapılar yarım milyona varan bir açılma ve kapanma döngüsüne sahiptir. Motorla tahrik edilen pencere ve kapıların kablo geçişlerinin işlevselliği de burada tam olarak test edilir. Pencereler, kapılar, cephe üniteleri ve fotovoltaik modüllerdeki sarkaç darbe testlerine, aynı şekilde statik ve dinamik hırsızlık testlerine yönelik test standı yenidir. Komple mekanizmaların sürekli testleri güçlü robotlar yardımıyla gerçekleştiriliyor. Diğer uzmanlık alanlarının mekansal ayırımı sayesinde en üst seviyede gizlilik sağlanır.

e-teknoloji ve destek

e-tekoloji ve destek uzmanlık alanı, teknoloji merkezindeki diğer uzmanlık alanlarına olan kesişme noktasıdır. Çünkü test teknolojisi ile ilgili her şey buradadır. Yani teknoloji merkezinde kullanılan veya ihtiyaç duyulan ölçüm cihazları, cihazlar, test standları, tertibatlar ve yazılımlar. Bu uzmanlık alanının önemli bir görevi, test araçları denetimidir.
Böylece test aracı denetimi çerçevesinde kalibrasyonların çoğu kendi laboratuvarımızda gerçekleştirilir. Burada, izlenebilir referans standartları ile hassas fabrika kalibrasyonları yapılabilir.

Buna, teknoloji merkezindeki tüm cihazların ve tertibatların bakımı ve yeni test standlarının planlaması, üretimi veya proje yönetimi de dahildir.

Bu bölümden

Okumaya devam etmek için

Bağımsız üretim laboratuvarı
Meslek Eğitimi
Tarihçe